cs| en

Babel

Přihlášení

jméno
heslo
registrovat nového uživatele »

Registrace

uživatelské jméno
heslo
potvrdit heslo
min. 6 znaků & alespoň jedna číslice
zpráva
Aplikace Babel představuje nejmocnější nástroj pro práci s Korpusem českého verše (KČV). Oproti ostatním nástrojům sice vyžaduje alespoň elementární znalosti dotazovacího jazyka SQL, zato ale umožňuje uživateli pracovat (téměř) bez omezení se všemi rovinami KČV.

Aplikace odesílá dotaz zadaný uživatelem do databáze sqlite (schéma databáze). Vzhledem k typu databáze proto nelze využít všechny vlastnosti jazyka SQL (specifika dotazovacího jazyka pro sqlite viz zde). Kvůli co možná nejsnadnějšímu dotazování jsme se snažili data rozdělit do co nejmenšího počtu tabulek. Aplikace je rozšířena knihovnou sqlite3-pcre, která zajišťuje podporu regulárních výrazů (REGEXP) ve formátu programovacího jazyka Perl.

Dotazy do databáze jsou kladeny asynchronně. Aplikace tedy nečeká na odpověď serveru a při zpracovávání dotazu s ní lze dále pracovat. Každý uživatel má k dispozici pět souborů, do nichž lze výsledky ukládat (výběr souboru, do nějž bude výsledek uložen, se provádí před odesláním dotazu). Při zpracovávání náročnějších dotazů tak není třeba čekat na odpověď serveru – výsledek lze prohlédnout i po odhlášení z aplikace. Jednotlivé soubory může uživatel libovolně pojmenovávat. Z pochopitelných důvodů je velikost jednoho výsledku limitována na max. 1000 řádků.

Výsledky lze zobrazit zvolením ikony příslušného souboru. Každý výsledek lze navíc zobrazit na samostatné stránce jako prostou HTML tabulku, nebo ve formátech CSV (comma-separated values) a TSV (tab-separated values). Takto zobrazené výsledky lze snadno zkopírovat a využít pro další strojové zpracování.

Používáním tohoto webu souhlasíte s využitím souborů cookies pro analýzu návštěvnosti

Tyto stránky byly vytvořeny s podporou Grantové agentury ČR v rámci projektů P406/11/1825 (Dějiny a teorie českého verše 19. století) a 17-01723S (Stylometrická analýza básnických textů) a s podporou na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné instituce 68378068.
© 2024 Petr Plecháč