- Veršového rozměru (metrum | rozsah | klauzule)
- Metrického vzorce
- Rýmovanosti/nerýmovanosti a strofičnosti/nestrofičnosti textu
- Strofického a rýmového schématu
- Ustáleného názvu rozměru (alexandrin, hexametr...)
- Pevných forem (sonet, rondel...)
Nápověda
Nová vizualizace
Po přihlášení umožňuje vytvářet, ukládat a zveřejňovat vizualizace. Při tvorbě vizualizace lze použít základní, nebo pokročilý filtr.Základní filtr
Při tvorbě vizualizace jsou k dispozici tři karty. Karta „Nová vizualizace – název a popis“ umožňuje volbu filtru (základní/pokročilý), názvu a popisu (na základě obou položek lze také v již vytvořených vizualizacích vyhledávat). O šablonách viz níže.
Karta „Filtr podle metadat“ umožňuje volbu autora, sbírky, básně, verše a roku. Při volbě v poli Autor, Sbírka a Rok je výběr dán nabídkou vyskakovacího okna (lze najednou zadat více autorů i sbírek).
Při zadávání v poli Báseň je nutné zadat přesný název tak, jak je uveden v Korpusu českého verše/České elektronické knihovně. Tj. Kvapilovu báseň Pod řeckou sochu ze sbírky Relikvie lze vyhledat zadáním řetězce „POD ŘECKOU SOCHU.“. Při zadání textu bez uvozovek budou vyhledány všechny básně, v jejichž názvu je řetězec pod (kromě básně POD ŘECKOU SOCHU. také např. báseň Podletí, ale i mnoho jiných), řeckou (báseň POD ŘECKOU SOCHU.) a sochu. (báseň POD ŘECKOU SOCHU.).
Při zadávání v poli Verš je nutné zadat přesné znění verše, jak je uvedeno v Korpusu českého verše/České elektronické knihovně. Vyhledat první verš Kvapilovy básně Pod řeckou sochu lze zadáním řetězce Na čele tvém čtu bájnou zvěst, – bez uvozovek a s čárkou na konci. Pokud by byl řetězec s uvozovkami, výsledkem by byla prázdná množina, neboť DČM neobsahuje verš „Na čele tvém čtu bájnou zvěst,“. Uvozovky v poli Verš mají tedy jinou funkci než v poli Báseň.
Karta „Metrum, strofa, rým, pevná forma“ umožňuje volbu Metra: jamb, daktylotrochej, trochej, daktyl, daktyl s předrážkou, daktylotrochej s předrážkou, neurčené verše (neurčené verše jsou verše, které program pro automatickou analýzu metra nepřiřadil k žádné z předchozích kategorií; podle období, z něhož pocházejí, se nejpravděpodobněji bude jednat buď o verše časoměrné, nebo volné). Na kartě lze vybrat libovolný počet položek (žádnou, jednu, dvě, ...všechny), u jambu lze dále vybrat, zda se mají vyhledávat pouze blankversy nebo alexandríny, u daktylotrocheje, zda pouze hexametry nebo pentametry.
U Rýmu a Strofy lze vybrat, zda mají být výsledky rýmované, nebo nerýmované, respektive strofické, nebo strofické.
U obou lze vyhledávat také podle schématu. Rýmové schéma lze vyhledávat pouze ve strofických básních; v prvním kroku je možné zvolit počet veršů (od 2 do 14), ve druhém schéma, tj. pokud v prvním kroku zvolím 3, ve druhém mohu vybrat jedno z následujících schémat: aaa, aax, axa, xaa, případně mohu zvolit všechna.
Specifikace Strofického schématu funguje obdobně, v prvním kroku je možné zvolit počet veršů (2-14), ve druhém odpovídající schéma, např. u tříverší vybrat jedno z následujících schémat: aaa, aab, aba, abb, abc, případně zvolit všechna.
Výběr v poli Pevné formy[?] je dán nabídkou vyskakovacího okna, lze zvolit libovolný počet položek (více položek najednou lze vybrat současným stisknutím kláves Shift a šipka dolů).
Nastavení filtru umožňuje výběr mezi „objevuje se alespoň jednou v básni“ a „báseň sestává pouze z vybraných“. Příklad: ve vizualizaci, v níž je v poli Autor vybrán Vrchlický, Jaroslav a v nabídce meter jamb, budou při defaultním nastavení „objevuje se alespoň jednou v básni“ výsledkem všechny Vrchlického básně, v nichž je alespoň jeden verš jambický. V případě nastavení na „báseň sestává pouze z vybraných“ budou výsledky básně, v nichž jsou pouze jambické verše.:
Po vyplnění vybraných filtrů lze vizualizaci vytvořit nebo uložit jako šablonu. Funkce uložit jako šablonu slouží k usnadnění opakovaných vyhledávání a cenná je zejména u vizualizací, které pracují s mnoha filtry zároveň. Kliknutím na tlačítko „Ulož jako šablonu“ se otevře karta „Uložení šablony základního filtru“, po vyplnění polí Název i Popis je možné šablonu uložit.
Kliknutím na tlačítko „Přidat ze šablony“ se otevře karta „Výběr ze šablon základních filtrů“, která podává seznam dostupných šablon (pokud nebyla zatím žádná šablona vytvořena, je seznam prázdný), v němž je možné vyhledávat pomocí polí Název a popis.
Kliknutím na ikonku ve sloupci Vybrat se zobrazí jednotlivé filtry (pole) šablony a možnost je změnit. Příklad: chceme srovnat daktylské básně dvou autorů složené čtyřveršovými strofami se strofickým schématem aaaa a rýmovým schématem abba. Nejprve vytvoříme vizualizaci autora X a uložíme ji jako šablonu. Při tvorbě vizualizace autora Y tuto šablonu použijeme, jedinou změnu bude nutné provést v poli Autor, všechny ostatní pole se nastaví automaticky, tj. podle toho, co jsme vybrali při tvorbě vizualizace autora X.
Pokročilý filtr
Při tvorbě vizualizace jsou k dispozici dvě karty: karta Nová vizualizace – název a popis a karta defaultně pojmenovaná Výběr č. 0. Karta Nová vizualizace – název a popis se od téže karty v základním filtru liší absencí možnosti Přidat ze šablony. Tato možnost je v pokročilém filtru k dispozici v kartě, která je defaultně pojmenována Výběr č. 0. O práci se šablonami viz poslední odstavec oddílu Základní filtr.Při tvorbě vizualizace jsou k dispozici dvě karty: karta Nová vizualizace – název a popis a karta defaultně pojmenovaná Výběr č. 0. Karta Nová vizualizace – název a popis se od téže karty v základním filtru liší absencí možnosti Přidat ze šablony. Tato možnost je v pokročilém filtru k dispozici v kartě, která je defaultně pojmenována Výběr č. 0. O práci se šablonami viz poslední odstavec oddílu Základní filtr.
Karta defaultně pojmenovaná Výběr č. 0 se skládá ze tří karet. Přidání dalšího výběru (tj. další karet defaultně pojmenovaných Výběr č. 1, Výběr č. 2 atd.) je možné pomocí tlačítka Přidat nový výběr, maximální počet výběrů je 7. Odpovídajícími tlačítky lze výběr přejmenovat nebo zrušit.
V každém Výběru jsou k dispozici tři karty. Vizualizace skládající se z více Výběrů slouží k porovnání výsledků v těchto Výběrech navolených. V jednom výběru můžeme např. vyhledávat Vrchlického čtyřstopé jamby, ve druhém Vrchlického pětistopé jamby a takto vytvořená vizualizace promítne oba výběry do jednoho grafu – viz zveřejněná vizualizace „Vrchlický J4 vs J5 Nápověda“.
Karta Filtr podle metadat umožňuje volbu podle autora, sbírky nebo roku pomocí nabídky vyskakovacího okna.
Karta Počet stop, klauzule, metrum, metrický vzorec a strofické schéma umožňuje volbu z rýmovaných/nerýmovaných/strofických/nestrofických básní a z pevných forem[?] (v poli Pevná forma je výběr dán nabídkou vyskakovacího okna, lze zvolit libovolný počet položek, více položek najednou lze vybrat současným stisknutím kláves Shift a šipka dolů). Pomocí tlačítka Přidat vyhledávací podmínku lze v postupných krocích přidávat další filtry Strukturovaného filtru. V prvním kroku je nutné zvolit počet stop (od 1 do 16), ve druhém vybrat alespoň jednu položku z pole klauzule (mužská, ženská, akatalektická, neurčená), ve třetím vybrat alespoň jednu položku z pole metrum (jamb, daktylotrochej, trochej, daktyl, daktyl s předrážkou, daktylotrochej s předrážkou, neurčené verše), ve čtvrtém pomocí vyskakovacích oken vybrat metrický vzorec[?], rýmové a strofické schéma (o rýmovém a strofickém schématu viz v popisu základního filtru). Cesta ke čtvrtému kroku vede pouze přes první tři, ve čtvrtém kroku lze ale nechat pole prázdná, tzn. nespecifikovat metrický vzorec, rýmové a strofické schéma. Ve Strukturovaném filtru lze pomocí tlačítek se symbolem + navolit celou řadu kombinací zároveň.
O kartě Nastavení filtru viz v popisu základního filtru. O vytvoření vizualizace, ukládání a užívání šablon viz v popisu základního filtru.
Vizualizace
Umožňuje prohlížet veřejné i vlastní vizualizace. Pro prohlížení vlastních vizualizací je nutné se přihlásit. Vyhledávání vizualizací lze filtrovat podle slov v jejich názvu, popisu nebo data vytvoření. Vyhledané vizualizace lze řadit podle názvu, stavu zpracování (nová, ve zpracování, dokončená, chybná), data vytvoření, stavu zveřejnění (veřejná, privátní), autora vizualizace, počtu zobrazení nebo velikosti dat. Každý uživatel má k dispozici kapacitu 100 000 kB, velikost jedné vizualizace se podle užitých filtrů liší, nejmenší vizualizace má cca 50 kB, největší cca 15 000 kB.
Práce s vizualizacemi
Po otevření vizualizace je plocha rozdělena do 5 karet. Karta „Detail vizualizace“ přináší kromě základních informací (název vizualizace, její popis, kdo a kdy ji vytvořil, stav a sdílení) také tabulku o dvou sloupcích. Levý sloupec tabulky přináší informaci o tom, co bylo vybráno: v základním filtru jsou v tomto sloupci uvedeny položky z nabídky meter (jamb, daktylotrochej, ...). Pravý sloupec uvádí počet vybraných básní pro jednotlivé položky. Pozn.: Mějme vizualizaci, která vznikla pouze nastavením filtrů Autor a Sbírka, vše ostatní zůstalo nespecifikováno, případně bylo ponecháno defaultní nastavení (např. u položky „objevuje se alespoň jednou v básni“). Taková vizualizace přináší informace o tom, v kolika básních se objevuje jamb, daktylotrochej atd. Součet položek z pravého sloupce se ale nemusí rovnat počtu básní v dané sbírce, neboť v jedné básni se může objevovat několik meter zároveň (a tak je tato báseň započítána tolikrát, kolik různých meter obsahuje).V pokročilém filtru jsou v levém sloupci tabulky uvedeny příslušné výběry (Výběr č. 0, Výběr č. 1, respektive jejich jména, pokud byla při tvorbě vizualizace zadaná), v pravém sloupci počet vybraných básní.
Karta „Diachronní graf“ ukazuje grafické znázornění výsledků na časové ose (jednotlivé body zastupují data vydání sbírek). V grafu lze nastavit, zda má být zobrazen počet básní, nebo veršů; případně zda mají být data zobrazena v absolutních, či relativních číslech. Ukažme si to na příkladu zveřejněné vizualizace „Vrchlický J4 vs J5 Nápověda“. V roce 1880 je u Vrchlického čtyřstopý jamb doložen v 39 básních, jamb pětistopý ve 154 básních. Převedeno na počet veršů: 442 čtyřstopých jambů a 2672 jambů pětistopých. Převedeno na relativní čísla: v roce 1880 je u Vrchlického ve 20 % básní čtyřstopý jamb, jamb pětistopý v 80 % básní, respektive 14 % veršů je složeno čtyřstopými jamby a 86 % veršů jamby pětistopými.
V diachronním grafu lze mezi jednotlivými datovými řadami přepínat (tj. ve výše uvedeném příkladu zobrazit buď čtyřstopé i pětistopé jamby zároveň, nebo jen jedno z toho). Diachronní graf je možné uložit ve formátu PNG.
V základním filtru je pro srovnání zobrazen také graf, který zachycuje distribuci meter v celém Korpusu českého verše.
Karta „Synchronní graf“ ukazuje grafické znázornění výsledků bez rozpadu na časovou osu, tj. jejich celkový souhrn. Jedná se tedy o graf vytvořený z údajů pravého sloupce tabulky uvedené v kartě „Detail vizualizace“. V grafu lze nastavit, zda má být zobrazen počet básní, nebo veršů; graf ukazuje jejich relativní zastoupení (najetím kurzoru na výseč se zobrazí i absolutní čísla). Synchronní graf je možné uložit ve formátu PNG.
V základním filtru je pro srovnání zobrazen také graf, který zachycuje relativní zastoupení meter v celém Korpusu českého verše.
Karta „Zvolené filtry“, kterou je možné uložit jako HTML dokument, přináší informace o nastavení filtrů vizualizace.
Karta „Strom výsledků“ umožňuje přístup ke všem výsledkům a jejich prohlížení. Strom výsledků lze řadit podle roku vydání sbírky nebo podle autora. Zobrazení výsledků lze filtrovat přepínáním mezi jednotlivými barevnými čtverci, které zastupují zvolené filtry (barevné kódy jsou užity ve všech kartách jedné vizualizace shodně). Jednotlivé uzly stromu jsou tedy „autor“, „sbírka“, „rok vydání sbírky“, „báseň“. Rozkliknutím koncového uzle „báseň“ se zobrazí karta „Detail básně“ – o ní viz výklad v oddílu Mód 2: Prohlížení databáze, odstavec Prohlížení básní.
Prohlížení autorů a sbírek
Prvním způsobem je „Prohlížení autorů a sbírek“. Při volbě v poli Autor, Sbírka a Rok je výběr dán nabídkou vyskakovacího okna. Výsledky lze řadit buď pomocí tlačítek umístěných pod poli Autor, Sbírka a Rok, nebo pomocí prvního řádku tabulky výsledků kliknutím na příslušný sloupec: Rok, Název sbírky, Autoři, Nakladatel, Odkaz na externí zdroj. Proklik z odkazu na externí zdroj vede, v případě, že je tímto zdrojem Česká elektronická knihovna, k plnotextovému znění sbírky (před prokliknutím je nutné se do České elektronické knihovny přihlásit).
Prohlížení básní
Druhým způsobem je „Prohlížení básní“. Při volbě v poli Autor, Sbírka, Rýmovaná (ano/ne), Strofická (ano/ne), Pevná forma (alkajská strofa, arte mayor atd.) a Zdroj (Květa/Tezaurus) je výběr dán nabídkou vyskakovacího okna. Volbou zdroje Květa je zvolena Databáze českých meter, volbou Tezaurus je zvolen Thesaurus českých meter. Při zadávání v poli Báseň je nutné zadat přesný název tak, jak je uveden v Korpusu českého verše/České elektronické knihovně (podrobnosti viz výklad v oddílu Mód 1: Vizualizace, odstavec Základní filtr). Výsledky lze řadit buď pomocí tlačítek umístěných pod poli Autor, Sbírka, Báseň, Rýmovaná, Strofická, Pevná forma a Zdroj, nebo pomocí prvního řádku tabulky výsledků kliknutím na příslušný sloupec: Autor, Rok, Název sbírky, Název básně, Rým, Strofa, Strana, Pevná forma, Zdroj, Poznámka. Proklik z Odkazu vede, v případě, že je v poli Zdroj uvedeno Květa, k plnotextovému znění sbírky v České elektronické knihovně (před prokliknutím je nutné se do ní přihlásit), v případě, že je v poli Zdroj uveden Tezaurus, ke kartě v databázi Thesaurus českých meter.U každé básně je karta „Detail básně“, která se zobrazí po rozkliknutí ikonky lupy. Karta přináší základní bibliografický údaj (autor, sbírka, rok vydání sbírky a strana, na které se uvedená báseň ve sbírce nachází), link vedoucí k externímu zdroji (Česká elektronická knihovna nebo Thesaurus českých meter), ukázku několika úvodních veršů básně. Dále informaci o tom, zda je báseň rýmovaná/nerýmovaná, strofická/nestrofická, případně její rýmové a strofické schéma; o jakou pevnou formu z nabídky pevných forem (alkajská strofa, arte mayor atd.) se jedná (pokud nebyla k básni žádná pevná forma přiřazena, je v daném poli uveden údaj „Není specifikována“); kolik má báseň strof/odstavců a veršů. V poli Metrické schéma jsou uvedeny všechny veršové rozměry (metrum + počet stop + klauzule), které se v básni vyskytují, v závorce za každým rozměrem je uvedeno číslo označující, kolik se jich v básni nachází (jedná se o cennou informaci např. u dlouhých básní, v nichž může být nějaký rozměr základní, což je z uvedených čísel ihned patrné).
U tzv. multimetrických básní, tj. básní, jejichž verše stejně dobře odpovídají více metrickým schématům, jde tuto skutečnost odvodit ze srovnání celkového počtu veršů v básni a číselných údajů uvedených v závorce za jednotlivými metry (například Nerudova báseň „I. Letní ty noci zářivá,“ má celkem 12 veršů, v poli Metrické schéma je součet veršů 24, z toho vyplývá, že jeden verš odpovídá dvěma metrickým schématům).
Jak citovat
Plecháč, Petr – Ibrahim, Robert (2013). Databáze českých meter. Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR. Dostupné z <http://versologie.cz>.